Historia

Neptis Sp. z o.o., tj. poprzednik prawny obecnej Neptis S.A., powstała jesienią 2008 roku. Jej założycielami były trzy osoby fizyczne, do dzisiaj aktywnie związane ze spółką: Adam Tychmanowicz, Filip Kolendo i Dawid Nowicki.

Korzystając ze wsparcia inwestora finansowego, który dokonał dokapitalizowania Spółki na przełomie 2008 i 2009 roku, w kwietniu 2009 roku miała miejsce premiera aplikacji dla kierowców Yanosik. Już pół roku później oferta została rozszerzona o usługę służącą bieżącemu zarządzaniu flotą „Flotis”, opartą na rozwiązaniach Yanosika

Kolejnym elementem oferty skierowanym do szerokiego grona kierowców była platforma korkowo.pl, która informuje o aktualnym natężeniu ruchu na drogach, zwłaszcza w obszarach miejskich.

W kwietniu 2011 roku, a więc dwa lata po rynkowej premierze fizycznego urządzenia, Spółka zaproponowała wersję mobilną komunikatora „Yanosik” funkcjonującą w oparciu o system Android. Niedługo po tym oferta została uzupełniona o aplikację w wersji dla systemu iOS i Windows Phone 7.

Na początku 2012 roku miała miejsce premiera nawigacji mobilnej wykorzystującej w czasie rzeczywistym informacje dotyczące ruchu na drogach z portalu korkowo.pl (dla systemów Android, iOS oraz WP7).

W 2012 roku Spółka rozpoczęła wstępne przygotowania do spotkania z rynkiem kapitałowym. Ich efektem była rejestracja zmiany formy prawnej na spółkę akcyjną na początku 2013 roku. W tym samym okresie uległa zmianie struktura własnościowa – dotychczasowy inwestor finansowy dokonał wyjścia z inwestycji, zbywając posiadany pakiet akcji osobom fizycznym.

W kwietniu 2013 roku aplikacja Yanosik Autostop zdobyła I miejsce w plebiscycie Komputer Świat „Produkt Miesiąca Kwiecień 2014”. Aplikacja została stworzona przez Neptis S.A. dla osób podróżujących autostopem i jest alternatywą dla osób niezmotoryzowanych. Yanosik Autostop jest unikalnym rozwiązaniem w skali kraju pozwalającym na komunikację, która łączy ogromną społeczność użytkowników aplikacji Yanosik z autostopowiczami.

W maju wpłynęła do Spółki podpisana umowa współpracy zawarta dnia 17 kwietnia 2014 roku pomiędzy Neptisem S.A., a spółkami: Autostrada Wielkopolska S.A. z siedzibą w Poznaniu, Autostrada Wielkopolska II S.A. z siedzibą w Poznaniu oraz Autostrada Eksploatacja S.A. z siedzibą w Poznaniu. Umowa ma charakter długofalowy i została zawarta na czas nieokreślony.

W miesiącu czerwcu wpłynęła do Spółki podpisana umowa współpracy zawarta dnia 26 maja 2014 roku pomiędzy Neptisem S.A, a spółkami: Gdańsk Transport Company z siedzibą w Sopocie oraz Intertoll Polska Sp.z o.o. z siedzibą w Pelplinie. Umowa ma charakter długofalowy, zawarta na czas nieokreślony.

10 lipca Neptis S.A. zadebiutował na rynku akcji NewConnect, stworzonym i prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie od prawie 6 lat. Neptis Spółka Akcyjna jest 439 spółką notowaną na NewConnect oraz 13 debiutantem w 2014 roku. Rynek NewConnect przeznaczony jest głównie dla niewielkich, dynamicznie rozwijających się firm z jasną strategią rozwoju. Wejście na NewConnect daje Spółce narzędzie do pozyskiwania środków finansowych na rozwój i tym samym umożliwia realizację nowych pomysłów biznesowych.

Dnia 25 sierpnia 2014 roku wypłynęła do siedziby kolejna podpisana umowa zawarta pomiędzy Neptis S.A, a spółkami: Stalexport Autostrada Małopolska S.A. z siedzibą w Mysłowicach oraz Via4 S.A. z siedzibą w Mysłowicach.

Yanosik od kilku lat jest znany w Polsce jako system wzajemnej pomocy na drodze. Asystent kierowcy w postaci terminala albo aplikacji (pobranej już ponad 2 miliony razy-stan na 09.2015r.) skupił największą w kraju mobilną społeczność, która wysyła sobie komunikaty o zagrożeniach na trasie. W efekcie powstał Yanosik dla Firm – aplikacja wspierająca zarządzanie zespołem i koordynację zadań wykonywanych w terenie. Po pobraniu jej na smartfona pracownicy mobilni mogą raportować wykonane zlecenia bezpośrednio z trasy. W prosty sposób wysyłają oni GEOnotatki, czyli krótkie wiadomości ze zdjęciem. System GPS pozwala na zapisanie ich lokalizacji, dzięki czemu wiadomo, gdzie je wykonano i czy dane miejsca zostały w danym dniu odwiedzone.

W dniu 24 września została podpisana umowa pomiędzy Neptisem S.A, a spółką Infonet Roman Ganski z siedzibą w Gdańsku. Jest to kolejny krok do większej popularyzacji aplikacji Yanosik.
Spółka podjęła współpracę z firmą Infonet Roman Ganski, która jest integratorem rozwiązania RT3000. Jest to system przeznaczony dla korporacji taksówkarskich, dzięki któremu można z łatwością zarządzać i rozdysponować zlecenia za pośrednictwem oprogramowania na smartfonach i tabletach.

W dniu 13 listopada Spółka Neptis S.A. otrzymała wyróżnienie "Skrzydła Biznesu" w kategorii „Firma mikro województwo wielkopolskie”. Jest to kompleksowy projekt skierowany do sektora MSP składający się z prestiżowego rankingu firm, cyklu konferencji oraz merytorycznych dodatków ukazujących się w całym nakładzie Dziennika Gazety Prawnej. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Finansów, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza oraz wiele innych instytucji.

W dniu 1 grudnia 2014 miał swoją premierę nowy komunikator drogowy z oferty Spółki- Yanosik DVR. Yanosik DVR to asystent kierowcy nowej generacji wyposażony w technologię Digital Video Recorder. Urządzenie zostało stworzone z myślą o kierowcach, którzy chcą być pewni sytuacji na drodze. Urządzenie pozwala na dostęp do wielu funkcji za pomocą 6", dotykowego ekranu o rozdzielczości 960x540 pikseli. Dzięki wbudowanej kamerze 5 Mpix o szerokim kącie widzenia, nagrany obraz trasy będzie posiadał dużą szczegółowość zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

W dniu 1 grudnia 2014 roku do siedziby Spółki wpłynęła podpisana umowa współpracy handlowej zawarta w dniu 26 listopada 2014 roku pomiędzy Neptis S.A., a spółką Sferis sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Salony Spółki Sferis od 1 grudnia 2014 roku są dystrybutorem komunikatora drogowego Yanosik DVR.

W marcu 2014 roku Spółka złożyła do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. wniosek o wprowadzenie jej akcji do notowań na rynku alternatywnym NewConnect.

W styczniu 2015 roku zespół Yanosika utworzył videologa „Dzieye się”, aby społeczność Yanosika miała lepszy dostęp do kontaktu z jego twórcami. Videoblog informuje o nowościach, odpowiada na pytania i uwagi użytkowników oraz pełni funkcję edukacyjną, wizerunkową i społecznościową.

W dniu 18 lutego 2015 roku, została zawarta Umowa Partnerska, pomiędzy Neptisem S.A, a spółką: Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku. PKN Orlen jest największym operatorem stacji paliw w Polsce. Współpraca ma charakter długofalowy, przy czym w pierwszym okresie strony przeprowadziły integrację programu VITAY z aplikacją Yanosik tworząc projekt „VITAY w Yanosik”. W ramach programu uczestnik za zgłaszanie zagrożeń na drodze na aplikacji Yanosik nagradzany jest dodatkowymi punktami VITAY. W ocenie Zarządu jest to umowa, wpływająca na dalszą popularyzację aplikacji Yanosik wśród kierowców, co poprzez dalszą aktywizację społeczności mobilnej może istotnie poprawić bezpieczeństwo na drogach.

W maju 2015 roku został przekroczony kolejny próg pobrań aplikacji Yanosik. Łącznie na wszystkie platformy została ona pobrana już ponad 3 mln razy i tym samym znajduje się pośród liderów na polskim rynku.

W lipcu 2015 roku pojawiła się nowa funkcjonalność w aplikacji Yanosik ”Oceń OC” współtworzona z firmą ubezpieczeniową CUK na platformie Android. To program umożliwiający obliczenie składki najtańszego obowiązkowego ubezpieczenia OC na podstawie kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego. Kalkulacja ubezpieczenia OC jest możliwa w specjalnej zakładce aplikacji. Nowa funkcja bazuje na mechanizmie multiagencji CUK Ubezpieczenia i pozwala szybko porównać swoje OC z innymi ofertami. System działa w oparciu o oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Wdrożenie nowego rozwiązania umożliwi dalsze rozszerzenie grona odbiorców aplikacji Yanosik.

W sierpniu 2015 roku Spółka poinformowała o planowanym przeniesieniu swojej siedziby do nowej nieruchomości.

Neptis S.A., oprócz wprowadzania na rynek nowych produktów i usług, udoskonalała oferowane już rozwiązania. W październiku br. Spółka zakończyła pracę nad modernizacją urządzenia Flotis Smart. Urządzenie Flotis Smart w nowej wersji Compact jest łatwiejsze w montażu i bardziej kompaktowe od swojego poprzednika. Flotis Smart Compact wyposażony jest w moduł GPS umożliwiający dokładniejszą lokalizację pojazdów. System rejestruje dane z akcelerometru i odczytuje przeciążenia, co pozwala na ocenę stylu jazdy kierowcy.

W dniu 10 listopada 2015 roku Zarząd podpisał umowę o współpracy pomiędzy Neptis S.A., a Zarządem Dróg i Transportu dla Miasta Łodzi (ZDiT Łódź) oraz spółką Sprint S.A. z siedzibą w Olsztynie. Przedmiotem pięcioletniej umowy jest dostarczanie informacji drogowych na potrzeby systemu ITS w Łodzi.

Zarząd Spółki Neptis S.A. informuje, że dnia 11 stycznia 2016 roku została podpisana umowa współpracy pomiędzy Emitentem, a Spółką Benefia Ubezpieczenia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, reprezentowana przez Spółkę Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie.